IFBB ? WBFF ? WABBA ? Kaç tane şampiyon var ?

Son zamanlarda en çok kafa karıştıran ve yoğun soru aldığım konulardan biri federasyonlar, yarışmalar ve kategoriler ile ilgili. Biraz kabaca anlaşılır biçimde sizlere bu konuda bolca bilgi vereceğim. Hem bilinçlenelim hemde kafamız karışmasın :) 

1. IFBB mi ? WBFF mi  ? WABBA mı ?
Evet bu konuya artık el atmak gerektiğini düşünüyorum. Sırayla gidelim ;

IFBB ; 

Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) 1946 yılında Montreal'de Ben ve Joe Weider kardeşler tarafından kuruldu.  71 yıldır var olan uluslar arası,resmi, yarı olimpiyat federasyonudur. 192 ülkeyi kapsayan Ulusal Federasyonları bir araya getirir. 
IFBB,  SportAccord olan Uluslararası Spor Federasyonları Genel Birliği (GAISF) üyesi oldu. IFBB ayrıca Uluslararası Spor Bilimi ve Beden Eğitimi Konseyi (ICSSPE), Uluslararası Pierre de Coubertin Komitesi, Dünya Oyunları (IWGA) ve Uluslararası Koç Eğitim Konseyi (ICCE) üyesidir. IFBB, Olimpik Asya Konseyi (OCA) ve Pan American Sport Federations Association (ACODEPA) tarafından tanınmaktadır. IFBB, yaklaşık 90 Ulusal Olimpik Komite tarafından da tanınmaktadır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınan IFBB,  2016 yılında  Amerika da Olimpiyat Federasyonu olmuştur. Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) Yasası'nın imzacısıdır ve Olimpiyat standartları gereği  anti-doping kuralları WADA Yasası ile tam bir uyum içindedir. 

Özetlersek IFBB vücut geliştirme branşının resmi ve Olimpik düzeyde müsabaka düzenleyen ve en çok ulusal federasyonun bağlı olduğu tek resmi federasyondur. Yani WBFF müsabakasında resmi  Milli Sporcu olarak yarışıyor olmazsınız ancak IFBB milli müsabakalarına milli takım olarak GRİ ( devlet görevlisi- hizmet pasaportu) pasaport ile gönderilirsiniz. 

WBFF;  

ana ofisi Avrupa Kıtasında bulunan , kurucularının Paul Dillet ve eşi Allison Dillet ın olduğu  bu organizasyon diğer federasyonlardan çok farklı bir tarz izlemektedir. WBFF in açılımına da bakarsak 2. sıradaki B  harfinin BEAUTY den geldiğini görebilirsiniz. Genel olarak aranan şey güzellik ve şıklık olduğunu söyleyebiliriz. WORLD BEAUTY FITNESS FASHION olarak tanımlanan açılımdan da anlayacağınız üzere Dünya Güzellik,Fitness ve Moda Organizasyonu ' dur. Yarışmacılar bikini ile, abiye elbise ile ve özel tasarlanmış avangarde ( şaşalı , abartılı, absürd) kostümler ile ayrı ayrı yarışıp kıyaslanırlar. Genel olarak elemelerde güzellik ön plandadır. Fazla veya az kas kütlesi kriteri yoktur , daha çok güzellik , moda , estetiklik ön plandadır. Çok kaslı olmak kazanmak anlamına gelmez. Az kaslı olmak da kaybetmek anlamına gelmez. 

Resmi federasyon olmadığı için bu federasyonda doping kontrolü veya pozlamalarda katı kurallar yoktur. Serbest pozlar vardır.Örneğin IFBB de podyumda giyeceğiniz ayakkabı topuğunun 11 cm i geçmemesi gerekir ve zorunlu pozlamalar vardır.  Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi mayo ile ayrı smokin ile ayrı değerlendirme ve puanlama yapılmaktadır. 

Dünyada farklı kıtalarda  olmak üzere totalde Amerika , Londra ve Türkiye'nin de dahil olduğu 15 ülkede yarışmalar düzenleyen bu organizasyonda en çok prestijli sayılabilecek yarışma Londra Dünya Şampiyonasıdır. 

WABBA

Ana ofisi Londra da bulunan WABBA IFBB den sonra gelen en köklü vücut geliştirme yarışma organizasyonlarından biridir. 1975 yılında Serge Nubret tarafından kurulmuştur. Özellikle erkekler için yarışmaların sert geçtiğini bu oluşumun isim açılımı : DÜNYA AMATÖR VÜCUT GELİŞTİRME DERNEĞİ ' dir.   Geçmişi eskiye dayanan bu derneğin  prestijli yarışmalar düzenlendiği gözden kaçmaz. IFBB den farklı olarak kategoriler daha az sayıdadır. Örneğin IFBB de kadınlarda 9 Siklet bulunuyorken WABBA ' da 3 siklet bulunmaktadır. Şimdi Master Woman kategorisi de eklenmiş durumda. Burada yarışan kadın yarışmacıların kas kütlelerinin IFBB ye göre daha fazla olduğunu gözlemleyebilirsiniz. 
2. Herkes mi şampiyon ? Bu kadar Şampiyon nereden geliyor ? 
            Öncelikle şunu söylemeliyim ki her yarışmada olduğu gibi vücut geliştirme yarışmalarında da sikletler ve bazı ölçülere göre belirlenmiş kategoriler vardır. Örneğin erkeklerde; vücut geliştirme, klasik vücut geliştirme, ağır siklet, atletik fizik bu kategorilerden bazılarıdır.                                                                  Bu kategoriler de kendi içinde boy, kilo, yaş olarak ayrılır. 
3. Herkes Turkey Bikini Fitness Şampiyon ? Hanginiz Şampiyon ? Hem ne bu bikini fitness ?? 
Bikini Fitness Vücut Geliştirme branşında kadınların en çok tercih ettiği kategoridir diyebiliriz. Bu kategoride de her kategoride olduğu gibi öncelik estetiktir. Bir numaralı kural zerafet ve sempatiklik diyebiliriz. Bunun yanı sıra en önemli ikinci etken feminen görüntüdür. IFBB nin en çok önemsediği kriter budur. Bu kategoride az kas kütlesi, ince ve belirgin hatlar önemlidir. Bikini fitness kategorisinde ince bel,geniş omuzlar ve tabiki iyi biçimlenmiş bir kalça çok önemlidir. Bu kategori de kendi içinde yaş, boy olarak ayrılır. Örneğin ben 158-160 kategorilerinde yarışıp şampiyon olurken, diğer bir kadın 169 sikletinde şampiyon olabilir. Tabi ülkemizde 1 kez birincilik alıp kendini 3 kez şampiyon ilan eden hanım kızlarımız da var, yok değil.  Gelgelelim bu kategoride kostüm de oldukça önemlidir. Bikini seçimi, poz, yürüyüş, duruş, saçlar , makyaj , jest ve mimikler, vücut formu.. Bunların hepsi bir bütündür. Bikini fitness kategorisi zordur ne çok kas ister ne çok az .. 
3. IFBB Pro Card ? WBFF Pro Card ?

IFBB PRO CARD 

IFBB Pro Card dediğimiz şey artık amatör ligden çıkıp bir üst lige yükselmek anlamına gelir. IFBB düzeyinde Pro Card almanın kuralları çok katıdır diyebiliriz. Öyle ki, şimdiye kadar ülkemizde IFBB Pro Card alabilmiş kadın sporcumuz yoktur. 
IFBB yukarıda da bahsettiğimiz üzere Vücut Geliştirme branşında tek resmi federasyondur ve 1982 ülke katılımına sahiptir. Bu kadar fazla katılımın olduğu ve katı kuralların olduğu müsabakalarda Pro Card almak oldukça zordur. Bu yüzden ülkemizde Pro Card alan erkek sporcu sayısı 5 kişiyi geçmezken,kadın sporcumuz hiç yoktur. 
Öncelikle Pro Card almak için IFBB nin yılın belli zamanlarında yapılan özel, pro card verdiği  yüksek prestijli müsabakalarına katılmanız gerekmektedir. Olympia Amateur , Diamond Cup , Arnold Classic , BEN WEIDER CUP , bu yarışmalara örnektir .  Bu müsabakalara dünyanın her yerinden yüksek sayıda en iyi sporcular katılım sağlarlar. Her sikletin 15-45 kişiden oluştuğu kategorinizin sikletinde ,Pro Card almak için,  ilk kural ; 

Kendi yarıştığınız siklette şampiyon olmaktır.
 Diğer kural ise yarıştığınız kategoriye ait tüm sikletlerin şampiyonları ile yarışıp şampiyonlar arasından şampiyon seçilmek yani Overall ( Şampiyonlar şampiyonu) kupasını kaldırmak 2. ve en önemli kuraldır. Bunların haricinde yarıştığınız  sikletin en az 15 kişi olmasını ve yaş aralığının 23-35 olmasını şart koşar. 

WBFF PRO CARD

WBFF organizasyonunun daha çok güzelliği ve estetiği ön planda tuttuğunu söylemiştik. Yarışmacılar 3 aşamada puanlanıyor. Puanlama yüzde 40 vücut biçimi ve yüz güzelliği , yüzde 40 kostümler , yüzde 20 pozlama olarak yapılıyor. IFBB de poz puanlama oranı neredeyse yüzde 50 dir. 
WBFF organizasyonunda 17 yaşını geçmiş kadın katılımcılar  arasından 3 ayrı değerlendirme sonucunda  1. seçilen kadın katılımcı PRO CARD almaya hak kazanır. 

Erkeklerde 18 yaş sınırı bulunan yarışmalarda da PRO CARD alma kriteri bu şekildedir. Kendi yarıştığı kategoride 1. olan yarışmacı Pro Card almaya hak kazanır. 

Paylaş :
dnzsypnr@hotmail.com

© 2018 Deniz Saypınar.
Powered by mysu.com