NE ZAMAN YEMEK YEMELİSİN ?

NE ZAMAN YEMEK YEMELİSİN ?!

En çok şikayet ettiğimiz problemlerden biri düzenli olarak spor salonuna gidip sonuç alamıyor oluşumuz. Hal böyle olduğunda motivasyon kaybı ve dolayısıyla başarısız sonuç kaçınılmaz !

En çok karşılaştığım yanlışlardan biri zamanlama hataları ve sadece sporun tek başına beklenen sonucu getireceği olgusu. Yani çok değerli okur, çoğunluk gibi sadece yürüyüş yapsam yeter diyorsan üzgünüm ama çok yanılıyorsun. Öncelikle belirtmeliyim ki iyi görünen ve sağlıklı bir vücuda giden yolda bir numaralı etken,sürekliliği olan, temiz ve düzenli beslenmedir. Bunun yanı sıra egzersiz ve beslenme yol arkadaşıdır diye düşünebilirsiniz. İkisi de birbiri olmadan yeterlsizdir.Doğru beslenme olmadan sadece egzersiz, egzersiz olmadan sadece diyet yeterli olmayacaktır. Zamanlamayı da unutmayalım tabii..

Örneğin ne zaman yemek yemelisin ? Spordan önce mi sonra mı ?

Mutlaka görmüşsündür , hatta yapmış bile olabilirsin.. Koşu bandında elinde yanlış seçilmiş protein bar ile yürümek.. Egzersiz halinde iken çok az su dışında karbonhidrat türevi herhangi birşey tüketmek yağ yakımını kötü etkileyecektir diyebilirim. Fazla yağlardan kurtulmak istiyorsan, insülin hormon değerin düşük olmalıdır. İnsülin yağ yakımı için en önemli hormondur desek yeridir . Kandaki şeker ve türevleri yüksek olduğunda,yani antrenmandan hemen önce veya antrenman sırasında karbonhidrat veya en kalorilisinden bir bar yiyorsan, kan şekerin yükselecek ve dolayısıyla kandaki insülin seviyen artacaktır. İnsülin varsa yağ yakımı yok unutma ! Bu yüzden genelde şeker hastaları ya çok kilo alırlar yada çok çok zayıf olurlar.

Yemek zamanını antrenmandan 2 saat öncesine göre ayarlamalısın ! Antrenmandan 2 saat önce yemeğini yersen hem kan şekerin dengede olacak, hemde antrenman öncesi tükettiğin karbonhidratlar kullanıma hazır olacaktır,bu da antrenman performansını arttırır. Eğer yüksek yoğunluklu bir antrenman yapacaksan yüksek miktarda karbohidrat içeren tahıl veya bakliyat türevleri tercih edebilirsin. Önceliğin yağ yakmak ise glisemik indeksi düşük, karbonhidrat miktarı az olan tahıl veya bakliyat türevlerini tercih edebilirsin. Sebze ile protein içeren gıdalar da seçenekler arasında..

İlk enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanan vücudumuzun enerji kaynağı olarak yağları kullanması için bir emir alması gerekir diyebiliriz. Şöyle ki ; ''Evet artık kanda şeker bitti , depoları kullanabiliriz.'' Bu sözü edilen depolar sizin şikayet ettiğiniz fazla yağlar , dolaylı olarak selülitler diyebiliriz. Antrenmandan 2 saat önce yemek yediğiniz için bu komut epey erkenden verilecek ve yağ yakımı başlayacaktır. Bu düzeni oturttuğunuzda kilo vermek için en büyük adımlardan birini atmış olacağız.

Toparlarsak çok değerli okur, düzenli ve temiz beslenme ile birlikte tüm bunları yaparken zamanlama da bir okadar önemlidir ! Vücudumuz inanılmaz bir sistemdir ve sistemler düzen sever !

Paylaş :
dnzsypnr@hotmail.com

© 2018 Deniz Saypınar.
Powered by mysu.com